Na jakie składniki należy zwrócić uwagę, wybierając karmę?

Na zdrowie naszych zwierząt wpływają kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest prawidłowa dieta o optymalnym składzie. Psy są mięsożercami, dlatego podstawą ich diety powinno być mięso i przetwory mięsne. Jednak w przeciwieństwie do kotów mogą one również pozyskiwać wiele składników odżywczych z roślin. Jaka więc karma jest idealna dla psów?  

Na opakowaniu wysokiej jakości karmy widnieje dokładna receptura, z wyszczególnieniem wszystkich surowców użytych w produkcji  żywności. Jeszcze jedna ważna kwestia: kolejność wymienionych surowców. Jeśli na pierwszym miejscu jest mięso, możemy być pewni, że jest to główny składnik. Najcenniejsze produkty również wskazują procent najważniejszych składników.

Najlepsza mokra karma dla psów – składniki


Elitarne konserwy klasy super-premium zawierają surowce nadające się do spożycia przez ludzi, a produkcja odbywa się zgodnie z wysokimi standardami europejskimi.

  • Mięso i ryby – to najważniejsze składniki diety psa. Karma mokra musi zawierać co najmniej 60% składników pochodzenia zwierzęcego (mięso, tłuszcz, podroby).
  • Zdrowe oleje – np. olej z łososia, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i dlatego jest doskonałym suplementem diety.
  • Warzywa i owoce – lekkostrawne ziemniaki, pomidory, jabłka, marchew, dynia, szpinak, żurawina i jeżyny – są cennym źródłem wielu składników odżywczych.
  • Inne surowce pochodzenia roślinnego – różne zioła, takie jak babka lancetowata, rumianek, korzeń łopianu, mięta, nagietek, mniszek lekarski, anyż, tymianek, majeranek, oregano, pietruszka, szałwia, a nawet wodorosty. Inne produkty pochodzenia roślinnego, w tym brązowy ryż i siemię lniane.


Sucha karma dla psów klasy super premium


Wysokiej jakości mięso, podroby mięsne i inne składniki stosowane w produkcji karm, takich jak zbilansowana karma bezzbożowa Baskerville, gwarantują, że zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Główne grupy składników pokarmowych w granulowanej suchej karmie dla psów:

  • Białka – składają się z 10 aminokwasów, są głównym składnikiem budulcowym komórek organizmu i biorą udział w procesach metabolicznych. Białko (proteiny) powinno stanowić około 28-30% karmy.
  • Tłuszcze są głównym źródłem energii. Zgromadzone pod skórą i wokół ważnych narządów tworzą warstwę ochronną przed zimnem. Ponadto tłuszcze sprzyjają wchłanianiu niektórych witamin, a także znacząco wpływają na smak. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele: około 17-21%, w zależności od indywidualnych potrzeb zwierzaka.
  • Węglowodany – to zróżnicowana grupa związków organicznych. Stanowią dla psa dodatkowe źródło energii, jednak w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości.
  • Suplementy diety – witaminy (A, D3, E i z grupy B), kwas foliowy, biotyna, kwasy tłuszczowe omega-3, minerały (wapń, fosfor, potas, sód, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan, jod). Bez nich organizm psa nie będzie w stanie normalnie funkcjonować.  

Karma nie powinna zawierać: konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku, a także zbóż, zwłaszcza pszenicy, która jest słabo trawiona i może powodować alergie.