Jak obliczyć odpowiednią ilość karmy dla Twojego psa?

Dieta psa powinna opierać się na pełnoporcjowej, gotowej do spożycia karmie. Czworonożnym zwierzętom można podawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę klasy super premium Baskerville.

Schematy żywienia: jak karmić psa?


W karmieniu zwierzaka stosuje się dwa schematy, w zależności od indywidualnych potrzeb:

  • wolny dostęp do pokarmu (ad libitum);
  • odmierzone porcji pokarmu.


Żywienie ad libitum dopuszczalne jest i sprawdza się tylko u suk w okresie laktacji! Ten schemat polega na tym, żeby zwierzę miało stały dostęp do pokarmu i mogło je samodzielnie dawkować. Miskę należy napełniać raz dziennie taką ilością suchej karmy dla psów, która zaspokoi dobowe zapotrzebowanie zwierzęcia na energię.  

Niestety nasi czworonożni przyjaciele mają tendencję do przejadania się. Niekontrolowana ilość pokarmu może przyczynić się do nadwagi, a z czasem doprowadzić do otyłości. Istnieje również ryzyko, że pies zje wszystko na raz, a przez resztę dnia będzie głodny. Ten sposób żywienia nie jest odpowiedni zarówno dla dorosłych psów, jak i dla szczeniąt. Przejadanie się, szczególnie w przypadku szczeniąt ras dużych, może doprowadzić do zbyt szybkiego przyrostu masy ciała, i w konsekwencji – do zaburzenia rozwoju kości.

Najlepszą metodą jest żywienie psa odmierzonymi porcjami. Taka metoda żywienia pozwala na ścisłe kontrolowanie ilości jedzenia, która jest dostosowana do zapotrzebowania pokarmowego zwierzęcia.

Jaka jest dzienna dawka karmy dla psów?


Karmę suchą zaleca się dzielić na porcje i podawać w kilku posiłkach, w zależności od wieku i rasy:

  • zwierzęta dużej rasy (40-80 kg) – 500-750 gramów;
  • psy średniej rasy (15-35 kg) – 300-450 gramów;
  • rasy małe (5-15 kg) – 120-250 gramów.

Wartość energetyczna mokrej karmy w puszkach wynosi 80-110 kilokalorii na 100 gramów. Dorosły pies potrzebuje 50 kcal dziennie na 1 kg wagi. Znając masę ciała swojego zwierzaka, możesz obliczyć optymalną dzienną porcję karmy.

Ile razy dziennie powinien jeść pies?


Przez pierwsze 2-3 tygodnie swojego życia szczenię pije mleko matki kilka razy dziennie.  Mniej więcej do trzeciego lub czwartego tygodnia szczenięta żywione są wyłącznie przez sukę.  Po odsadzeniu od mleka matki należy zadbać o właściwą częstotliwość karmienia pupila, podając mu granulowaną lub mokrą karmę dla psów:

  • od 8. tygodnia życia – 4-5 razy dziennie;
  • 4-6 miesięcy życia – 3-4 razy dziennie;
  • po 6. miesiącu życia – 2-4 razy dziennie;
  • od 7. miesiąca życia – 2-3 razy dziennie.


Mniejsza częstotliwość wiąże się z większymi porcjami pokarmu, które są niekorzystne dla ras predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka. Częstsze jedzenie mniejszych porcji zmniejsza ryzyko napadów głodu między posiłkami, które kończą się żebraniem lub próbą kradzieży pokarmu. Zwiększenie częstotliwości karmienia ogranicza łapczywe jedzenie, podczas którego pies połyka duże ilości karmy, co może powodować wzdęcie brzucha.